Αλληλογραφία: Επιστολές λογίων του 20ού αιώνα

Εμμ. Κριαράς

ISBN 960-231-121-9

Έκδοση: 2007

Στο βιβλίο δημοσιεύονται επιστολές λογοτεχνών, επιστημόνων και άλλων λογίων που συντάχθηκαν από το 1924 έως το 2002 και βρίσκονται στο πλούσιο επιστολικό αρχείο του Εμμ. Κριαρά, με σκοπό τη συνδρομή στην έρευνα και στη γνωριμία γενικά με πολύμορφα γεγονότα του παρελθόντος. Οι επιστολές εμφανίζονται καταταγμένες αλφαβητικά κατά το επώνυμο του επιστολογράφου. Σχολιάζονται επαρκώς, ώστε να παρέχονται στον αναγνώστη βασικές χρονολογικές ή άλλες πληροφορίες για κάθε επιστολογράφο, ακόμη και για πρόσωπα που μνημονεύονται στο κείμενο. Ο τόμος συμπληρώνεται από πλήρη ευρετήρια κατά συγγραφέα, έτος, παραλήπτη και τόπο αποστολής.

O συγγραφέας διετέλεσε καθηγητής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών και τιμήθηκε με πολλά μετάλλια και διακρίσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Είχε οριστεί από τον ίδιο τον Mανόλη Tριανταφυλλίδη ως ένα από τα μέλη του πρώτου Διοικητικού Συμβουλίου του Iνστιτούτου Nεοελληνικών Σπουδών, και διετέλεσε Γενικός Γραμματέας του από το 1959 ως το 1968, οπότε η χούντα τον απέλυσε από το Πανεπιστήμιο για τα δημοκρατικά του φρονήματα.

Στην επιμέλεια του τόμου βοήθησαν οι φιλόλογοι Δήμητρα Χατζηκυριακίδου και Αριστείδης Γαβρίλης, καθώς και η Σοφία Τσολάκη, ερευνήτρια του Ινστιτούτου.

Πλήρης τίτλος Αλληλογραφία: επιστολές λογίων του 20ού αιώνα
Συγγραφέας Εμμ. Κριαράς