Παρουσίαση του βιβλίου "Α. Δελμούζος, Ανάλεκτα"

29 Απριλίου 2015
Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, Αθήνα

Η Εταιρεία Σπουδών Νεοελληνικού Πολιτισμού και Γενικής Παιδείας (Ιδρυτής: Σχολή Μωραΐτη) διοργάνωσε, με τη συμμετοχή του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών (Ιδρύματος Μανόλη Τριανταφυλλίδη), Ημερίδα με θέμα: «Η γλώσσα είναι μόνο μέσον», στην οποία μίλησε ο ομότιμος καθηγητής του Α.Π.Θ. και μέλος του Δ.Σ. το Ιδρύματος κ. Γιώργος Κεχαγιόγλου, με θέμα «"...Κι όλοι μαζί σκαλί σκαλί ώς την ανέφικτη κορφή...". Από τα οράματα της ανάβασης στο τρέκλισμα της προσγείωσης: Το Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από το 1959 ώς το 1965».

Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών (Βασ. Κωνσταντίνου 48, Αθήνα), την Τετάρτη 29 Απριλίου και ώρα 18:30 με την ευκαιρία της συνέκδοσης από τους δύο φορείς του βιβλίου Α. Δημαράς & Α. Πατρικίου (επιμ.), Αλέξανδρος Δελμούζος, Ανάλεκτα.