Διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως ξένης στην Αίγυπτο

6 Φεβρουαρίου 2019
Εθνικό Μεταφραστικό Κέντρο Αιγύπτου, Κάιρο, Αίγυπτος

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών συμμετείχε σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 2019, στις 18.00, στο Εθνικό Μεταφραστικό Κέντρο Αιγύπτου, στο κτιριακό συγκρότημα της Όπερας του Καΐρου. Την εκδήλωση διοργάνωσε το Παράρτημα Αλεξανδρείας του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού, στο περιθώριο της 50ής Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου του Καΐρου.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν καθηγητές που διδάσκουν στα ελληνικά τμήματα των Πανεπιστημίων της Αιγύπτου και μίλησαν, από την πλευρά του Ινστιτούτου, ο διευθυντής Γ. Παπαναστασίου και ο επιστημονικός συνεργάτης Π. Ανδρέου. Αναφέρθηκαν στις μεθόδους διδασκαλίας της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας, καθώς και στην εκδοτική παραγωγή, αλλά και στη γενικότερη σχετική εμπειρία του Ινστιτούτου. Ακολούθησε μια χρήσιμη συζήτηση για τις ιδιαίτερες ανάγκες και τα προβλήματα όσων διδάσκουν την ελληνική γλώσσα στην Αίγυπτο, καθώς και για τους τρόπους με τους οποίους το Ινστιτούτο θα μπορούσε, σε συνεργασία με το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, να συνεισφέρει στην καλύτερη αντιμετώπιση αυτών των αναγκών.

Προς αυτή τη κατεύθυνση, το Ινστιτούτο πρόσφερε δωρεάν βιβλία στις βιβλιοθήκες των πανεπιστημίων της Αιγύπτου που διδάσκουν τη νέα ελληνική και, παράλληλα, ανέθεσε στον δρ. Χάλεντ Ραούφ, συνεργάτη του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού στην Αλεξάνδρεια, τη μετάφραση της Μικρής Νεοελληνικής Γραμματικής του Μανόλη Τριανταφυλλίδη στην αραβική.