Επιμορφωτικό σεμινάριο στο «Ζωγράφειο» Λύκειο

11-13 Φεβρουαρίου 2019
«Ζωγράφειο» Λύκειο, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών και το «Ζωγράφειο» Λύκειο της Κωνσταντινούπολης διοργάνωσαν ένα Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών των σχολείων της Πόλης, από τις 11 έως τις 13 Φεβρουαρίου 2019 στο «Ζωγράφειο» Λύκειο. Το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Διδάσκοντας… τον προφορικό λόγο, τη γραμματική, το λεξιλόγιο, την προφορά, στις μικτές τάξεις» επιμελήθηκαν και παρουσίασαν ο Παναγιώτης Ανδρέου, επιστημονικός συνεργάτης του Ινστιτούτου, και ο Νίκος Αμβράζης, ΕΔΙΠ του Τομέα Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. και εξωτερικός συνεργάτης του Ινστιτούτου.

Στο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα, το οποίο διήρκεσε 9 ώρες και είχε ως βασικό στόχο την ενίσχυση των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών στη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας, συμμετείχαν περίπου 20 διδάσκοντες την ελληνική γλώσσα από διάφορα σχολεία της Πόλης (Ζωγράφειο, Ζάππειο κ.ά), πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ο κ. Γιάννης Δερμιτζόγλου, διευθυντής του «Ζωγραφείου» Λυκείου, και οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν δήλωσαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από το περιεχόμενο και την οργάνωση του Προγράμματος και τόνισαν ότι αυτό ανταποκρίθηκε απόλυτα στις προσδοκίες και τις ανάγκες τους, ενώ ταυτόχρονα εξέφρασαν την επιθυμία να υπάρξει συνέχεια στη συνεργασία των δύο φορέων, με τη διοργάνωση ανάλογων δράσεων στο άμεσο μέλλον.