Επιμορφωτική Ημερίδα στην Ξάνθη

19 Ιουνίου 2019
5ο Δημοτικό Σχολείο, Ξάνθη

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών συμμετείχε στη μία από τις τέσσερις Επιμορφωτικές Ημερίδες που διοργάνωσε το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, στις 19 Ιουνίου 2019, 9:00-13:00, στην Ξάνθη. Υπεύθυνοι ήταν οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου κκ. Ορχάν Αζήζ, Ευγενία Θεοδοσιάδου, Σάββας Μελισσόπουλος και Άννα Αφεντουλίδου, σε συνεργασία με πανεπιστημιακούς φορείς.

Στόχος των Ημερίδων ήταν η επιμόρφωση των δασκάλων της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης. Από την πλευρά του Ινστιτούτου, ο επιστημονικός συνεργάτης Παναγιώτης Ανδρέου οργάνωσε τη 2η Επιμορφωτική Ημερίδα στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης και στο πλαίσιο αυτό επιμελήθηκε και παρουσίασε ένα επιμορφωτικό σεμινάριο διάρκειας τεσσάρων ωρών με τίτλο “Η κατασκευή δραστηριοτήτων στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας: Παρατηρήσεις και προτάσεις".