2ο Επιμορφωτικό σεμινάριο στο «Ζωγράφειο» Λύκειο

2-3 Δεκεμβρίου 2019
«Ζωγράφειο» Λύκειο, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία

Το Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών και το «Ζωγράφειο» Λύκειο της Κωνσταντινούπολης διοργάνωσαν με απόλυτη επιτυχία το 2ο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών των σχολείων της Πόλης,  στις 2 και 3 Δεκεμβρίου 2019 στο «Ζωγράφειο» Λύκειο. Το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με τίτλο «Διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας» επιμελήθηκαν και παρουσίασαν ο Παναγιώτης Ανδρέου, επιστημονικός συνεργάτης του Ινστιτούτου, και ο Νίκος Αμβράζης, ΕΔΙΠ του Τομέα Γλωσσολογίας του Α.Π.Θ. και εξωτερικός συνεργάτης του Ινστιτούτου.

Στο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα, το οποίο διήρκεσε 6 ώρες και είχε ως βασικό στόχο την ενίσχυση των δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών στη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης γλώσσας, συμμετείχαν περίπου 15 διδάσκοντες την ελληνική γλώσσα από διάφορα σχολεία της Πόλης (Ζωγράφειο, Ζάππειο κ.ά), πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.